ФАН КЛУБ НА АЦ МИЛАН


ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФОРУМ НА ФАН КЛУБОТ НА МИЛАН ВО МАКЕДОНИЈА
 
PortalHomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век

Go down 
АвторПорака
MIKIMUA
Admin
MIKIMUA

Број на мислења : 202
Join date : 2010-04-17
Age : 25
Местолокација : Кочани

Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век Empty
ПишувањеПредмет: Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век   Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век EmptyСаб Мај 08, 2010 3:51 pm

Еден од најголемите фудбалери во историјата и икона италјанскиот гигант, Милан, Франко Барези денес полни 50 години.
Поранешниот капитен на „росонерите“ и Итачија остави блескави спомени со играта на сите од нас кои сме имале среќа да го следиме Барези освојувајќи куп награди во кариерата, кој од 1977 до 1997-та година беше дел само од Милан.

Приврзаност кон „црвено-црните“ го нареди во историјата на клубот до легендата како Ривера Џани, а подоцна и Паоло Малдини се приклучи на двајцата големи капитни на тимот од Милано. Барези се обидуаше да стане тренер, па на почетокот од 21-от век започана как отренер на младите играчи на својот омилен клуб. Сепак, потоа големиот одбранбен играч се откажа од тренерската позиција.

Се смета дека Франко БАрези заедно со Германецот Франц Бекенбауер, е најдобрите играчи од задната половина од теренот во историјата на фудбалот. Во чест на својата икона во 1997-та година, раководството на Милан го извади дресот со број 6 од секогашна употреба. Барези кој беше прогласен за фудбалер број 1 на Италија за 20-ти Век, продолжува да е идол на рифозите на Милан, кои често пеат песни во чест на својот голем капитен.

Успеси на Франко Барези:

Со Милан:

КЕШ / ЛШ: 1989, 1990, 1994
Светски клубски Шампион: 1989, 1990
Суперкупа на Европа: 1989, 1990, 1994
Шампион на Италија: 1979, 1988, 1992, 1993, 1994, 1996
Суперкупа на Италија: 1988, 1992, 1993, 1994
Митропа Куп: 1982

Со Италија:

Светски шампион: 1982
Светски вицешампион: 1994
Бронзен добитник на медал од СП: 1990

Индивидуални признанија:

"Сребрена топка": 1989
Најдобар фудбалер во Серија A: 1990
Фудбалер број 1 на Милан за 20-ти век - назначен во 1999 година
Еден од 100-те најголемите фудбалери на сите времиња - одреден од ФИФА
Фудбалер број 1 на Италија за 20-ти век - одреден од Италијанската фудбалска лига во 2004 година
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/miki.pecov?ref=profile
PATO_007
ФАН НА МИЛАН
ФАН НА МИЛАН
PATO_007

Број на мислења : 69
Join date : 2010-04-17
Age : 27
Местолокација : Скопје - Автокоманда

Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век Empty
ПишувањеПредмет: Re: Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век   Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век EmptyСаб Мај 08, 2010 6:39 pm

Ај со среќа нека му е 50-тиот роденден и да живее што подолго.
Вратете се на почетокот Go down
 
Франко Барези, иконата на Милан денес слави половина век
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФАН КЛУБ НА АЦ МИЛАН :: Милан :: НОВИНИ-
Отиди до: